Odpovede na často kladené otázky

nts2018 fb q&aPotenciálni/prihlásení účastníci nás zahŕňajú množstvom rozličných otázok, preto sme sa rozhodli tie najčastejšie zosumarizovať v tomto príspevku. Pokiaľ tu nenájdete odpoveď na svoju otázku, môžete ju prípadne položiť vo fóre pod článkom, alebo sa opýtať prostredníctvom mailu.

Môžem štartovať sám / sama?

Áno, už viac rokov je Stíhačka bude pre jednotlivcov.

Môžem sa zúčastniť NTS neoficiálne (bez prihlásenia)?

Výnimka z návštevného poriadku NAPANTu pre pohyb v nočných hodinách po červenej značke z Telgártu na Donovaly platí iba pre riadne registrovaných účastníkov podujatia. Každý, kto sa zúčastní na vlastnú päsť, sa musí riadiť všetkými ustanoveniami návštevného poriadku a taktiež nemôže rátať so službami zo strany organizátora, ktorý takýchto ľudí bude vnímať ako bežných turistov. Pre ľahšie rozlíšenie – iba účastníci podujatia budú mať štartové čísla Nízkotatranskej stíhačky.

Hrebeň Nízkych Tatier ešte nemám prejdený, je pre mňa rozumné prihlásiť sa?

Každý účastník musí vedieť zvážiť svoje schopnosti a prihlásiť sa iba v prípade, ak je presvedčený, že na podujatie má predpoklady. Znalosť trasy prináša výhodu rýchlejšieho a istejšieho postupu a znižuje riziko časových strát zavinených hľadaním cesty.

Ešte nikdy som neabsolvoval stokilometrovú trasu, je pre mňa NTS vhodná?

Platí v zásade to isté ako v predchádzajúcej odpovedi. Každý účastník musí vedieť zvážiť svoje vlastné schopnosti a fyzickú kondíciu. Odporúčame však, aby záujemcovia o účasť vopred otestovali svoje schopnosti buď na niektorom z diaľkových stokilometrových pochodov alebo ultra trailov, alebo absolvovali trailový maratón (napr. beh Trangoška – Donovaly). Úroveň výkonov na NTS sa každým rokom zlepšuje, časový limit (pre NTS 2023) je 26 hodín pre celú trasu. Okrem toho treba počítať s bojom o postup na druhú časť NTS po KS Čertovica. Tiež je nutné splniť podmienky pre registráciu.

Kedy a kde sa môžem prihlásiť?

Prihlasovanie prebieha prostredníctvom prihlasovacieho online formulára na tomto webe. Formulár bude k dispozícii pre aktuálny ročník v predom oznámenom termíne. O presnom dátume spustenia prihlasovacieho formulára budeme záujemcov informovať prednostne prostredníctvom infomailu, ako aj na webe a v profile NTS na Facebooku.

Môžem sa prihlásiť emailom?

Nie. Prihlášky ani rezervácie prostredníctvom e-mailu nie sú akceptované.

Ako je to s cudzou pomocou – môžem mať kamarátov ako podporný team?

Podľa pravidiel je možné využiť pomoc od podporného teamu na KS5 Čertovica. Inde je okrem občerstvenia poskytnutého organizátorom NTS dovolené využitie služieb zariadení na trase (t.j. motoresty na Čertovici, Chata M.R. Štefánika, Kamenná chata pod Chopkom, útulňa Ďurková). Pomoc od kohokoľvek iného nie je na trase dovolená.

A čo paceri?

Ani paceri nie sú dovolení a na žiadnom úseku trasu vás nemôže sprevádzať nik, kto nie je regulárnym účastníkom alebo účastníčkou NTS.

Čo máme robiť, ak sa prihlásený účastník nemôže z nejakého dôvodu zúčastniť NTS ?

Je potrebné postupovať podľa pravidiel, ktoré v bode 2.5 Zrušenie účasti píšu:

Pre zrušenie účasti na pretekoch NTS je potrebné zaslať e-mail na adresu stihacka@hiking.sk. E-mail musí obsahovať meno a priezvisko a všetky údaje prijaté v automatickej odpovedi po prihlásení sa.

Štartovné bude vrátené po odpočítaní storno poplatku vo výške 20% štartovného v prípade, že:
1) bol organizátor informovaný aspoň 21 dní pred konaním preteku, alebo
2) je dôvodom zranenie alebo choroba, dokladovaná doručeným potvrdením, a organizátor bol informovaný aspoň 7 dní pred konaním preteku.

Prečo a ako je limitovaný počet účastníkov?

Povolený počet účastníkov NTS výchádza z aktuálneho dohovoru medzi organizátormi a ochranou prírody. Vzhľadom na súčasnú legislatívu je pre správu Národného parku Nízke Tatry z dôvodov ochrany prírody 200 osôb cez deň a 100 osôb v noci na hrebeni v rámci udelenej výnimky maximálny počet pre organizovanú akciu (viz. Návštevný poriadok NAPANT):

11. Miesta vyhradené pre organizovanie verejných turistických podujatí na území národného parku a jeho ochranného pásma
– všetky verejnosti prístupné turistické chodníky v prípade, že počet účastníkov podujatia nebude prevyšovať 100 osôb a podujatie bude minimálne 40 dní vopred písomne ohlásené vlastníkom (správcom, nájomcom) dotknutých pozemkov a Štátnej ochrane prírody SR, Správe Národného parku Nízke Tatry.

Je definovaný povinný výstroj?

Áno, pretekári budú môcť nastúpiť na štart iba po preukázaní sa kompletným povinným výstrojom. Každý ročník má povinný výstroj definovaný v propozíciach. Treba počítať s jeho kontrolou nielen pred štartom, ale aj počas pretekov.

Je celá trasa NTS vyznačená v teréne osobitným značením?

Jedným z predpokladov pre účasť na NTS je skúsenosť pohybu v horskom-vysokohorskom prostredí a znalosť trasy. Pre uľahčenie pohybu pretekárov však organizátori doplnia turistické značenie vlastným značením, a to na úsekoch: odbočka k chate Ďurková (útulňa pod Chabencom) z hrebeňa a späť na hrebeň, úsek zostupu z Prašivej v lese, odbočka ku KS v Hiadeľskom sedle a úsek v lese medzi Kečkou a Poliankou (pred Donovalmi). Celá trasa je značená turistickým značením (červená značka s výnimkou modro značenej cyklotrasy z Telgártu do Šumiaca, modrej značky zo Šumiaca na Kráľovu hoľu, modro značenej odbočky na Chatu Ďurková pod Chabencom a zelenej späť na hrebeň).

Z kontrolného stanovišťa na Čertovici pokračuje ďalej prvých 100 bez rozdelenia na kategórie?

Nie. Eliminačný systém na KS Čertovica je riešený tak, aby v každej z dvoch kategórií (muži a ženy) bola rovnaká šanca na pokračovanie v pretekoch z KS Čertovica a tým aj na celkový úspech. V prípade, že by sa v jednej, alebo druhej kategórii nenaplnil príslušný počet, bude umožnené v prípade ich záujmu pokračovať účastníkom z opačnej kategórie podľa poradia ich príchodu na KS Čertovica.

Bude možné sa na kontrolných stanovištiach zbaviť odpadkov?

V záujme ochrany nízkotatranskej prírody prosíme účastníkov, aby svoje odpadky neodhadzovali počas pretekov a nezbavovali sa ich mimo dole uvedených miest. Zbaviť sa prípadných odpadkov bude možné na kvšetkých kontrólnych stanovištiach. Ďakujeme.

  • Martin J. Lozinak

    Ahojte,
    chcem sa spytat ohladom parkovania na Certovici. Mam v plane v piatok prist na Certovicu a ist s Vami autobusom do Telgartu. Po dobehnuti mam bezproblemovu cestu domov. Mozem teda niekde zaparkovat tak, aby to nikomu nevadilo?
    Dakujem

  • Peter

    Veľká škoda že toto podujatie sa rýchlo vyprofilovalo na bežecký pretek, kde do druhej polky trase sa nemajú šancu dostať klasickí diaľkoplazy. Len sláva elite a na ostatných kašlať.