Základné info o NTS

Nízkotatranská stíhačka (NTS) sú preteky dvojčlenných družstiev v kategórii ultra trail s so 100 km dlhou trasou vedúcou z horehronskej obce Telgárt na Donovaly hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. NTS je kvalifikačným pretekom pre známy Ultra-Trail du Mont-Blanc.

Organizátorom podujatia Nízkotatranská stíhačka je:

STS HIKING, o.z.

Organizátor Nízkotatranskej stíhačky (STS HIKING, o.z.) je od roku 2014 členom International Trailrunning Association:

ITRA_MEMBER_2

Ako vznikla Nízkotatranská stíhačka

Nápad zorganizovať turisticko-bežecké preteky dvojčlenných družstiev celým hlavným hrebeňom Nízkych Tatier sa zrodil niekedy koncom roka 2008 v bratislavskom turistickom klube TK Filozof. Spočiatku sme ho však nebrali príliš vážne – uvažovali sme skôr o pokuse o non-stop prechod iba v rámci našej turistickej partie.

Keď sme však tento nápad spomenuli o čosi neskôr Ľubovi z Hikingu a Marmoťákom, myšlienka ich oslovila a tak sa zrodila spolupráca, ktorá vyústila do organizácie nultého ročníka Nízkotatranskej stíhačky v roku 2009. Nápad si ľudí získal predovšetkým vďaka tímovému duchu, keďže väčšina diaľkových pochodov – pokiaľ nám bolo známe – sa šla individuálne. Tak sa začal kolotoč vybavovania a príprav, ktorý sa nakoniec aj napriek zdržaniam skončil úspešne.

Nultý ročník: 2009

Dňa 4. júla 2009 sa na štart v Telgárte postavilo 48 ľudí (24 družstiev) odhodlaných popasovať sa so vzdialenosťou, prevýšením, prekážkami po ceste a predovšetkým so sebou samými. Aj vďaka počasiu, ktoré nám nad očakávania prialo, celá akcia až na niektoré menšie zakopnutia dopadla k celkovej spokojnosti účastníkov aj organizátorov. Väčšinou pozitívne ohlasy, ale aj dobre mienená kritika nás presvedčili, že má zmysel zorganizovať akciu aj naďalej, a to vo väčšom (i keď obmedzenom) rozmere

Prvý ročník: 2010

Pre prvý ročník sme využili skúsenosti z roku 2009 a snažili sme sa o nápravu niektorých nedostatkov (napr. sme posunuli štart o 2 hodiny skorej, posilnili sme kontrolu na Kráľovej holi, zlepšili sme systém registrácie a prezentáciu, no hlavne sa nám podarilo zdvojnásobiť počet štartujúcich družstiev). Na štarte sa v júli 2010 zišla výrazne silnejšia konkurencia, čo sa odrazilo aj v zlepšených časoch a niekoľkonásobne vyššom počte družstiev, ktoré dokončili celý pretek. Aj prvý ročník bol pre nás – organizátorov veľkým poučením a do ďalšieho sme šli hlavne s  cieľom vychytať niektoré odhalené nedostatky, ale hlavne pozdvihnúť celkovú úroveň a prestíž podujatia.

Druhý ročník: 2011

Druhý ročník NTS sa konal v dňoch 9.-10. júla 2011. Na štart sa postavila opäť o niečo „nadupanejšia“ konkurencia, takže najlepšie časy z roku 2010 nemali šancu odolať náporu stíhačov (víťazi prebehli trasu za 15 hod 52 min). Z 24 dvojíc, ktoré pokračovali z Čertovice, do cieľa došlo 23.

Hlavnými zmenami oproti predchádzajúcemu ročníku boli prezentácia konajúca sa už v piatok večer (aj kvôli štartu už o 06:00 ráno), rozšírená ponuka občerstvenia na kontrolných stanovištiach, ale predovšetkým umiestnenie cieľa do pohostinných priestorov koliby DAMI’sport na Donovaloch, kde sa konalo aj ranné vyhlásenie víťazov. Účelom bolo zvýšiť komfort pretekárov po náročnom výkone.

O priebehu NTS 2011 si môžete prečítať v reportáži na webe Hiking.sk vrátane online spravodajstva, ktoré bolo “v priamom prenose” uverejňované na webe na základe priebežných správ z pretekov.

Tretí ročník: 2012

Tretí ročník NTS sa konal v dňoch 14.-15. júla 2012. Znamenal opäť krok dopredu čo sa týka kvality zúčastnených družstiev a výkonov, taktiež však bol zatiaľ najviac poznačený počasím, ktoré nielen že odradilo niekoľko družstiev ešte pred štartom, ale prejavilo sa výrazne aj v večerno-nočnej časti NTS.

Hlavnou zmenou proti NTS 2011 bol ostrejší celkový limit (25 hodín) znamenajúci aj posun v limitoch pre jednotlivé kontrolné body. Tento ostáva platný aj pre ďalší ročník NTS. Vylepšením z hľadiska organizácie bolo organizačno-komunikačné centrum a pre účastníkov možnosť sprchy v cieli v priestoroch koliby DAMI’sport na Donovaloch.

O priebehu NTS 2012 si môžete prečítať v reportáži na webe Hiking.sk vrátane online spravodajstva, ktoré bolo “v priamom prenose” uverejňované na webe na základe priebežných správ z pretekov.

Štvrtý ročník: 2013

Štvrtý ročník NTS sa konal v dňoch 20.-21. júla 2013. Na ranný štart v Telgárte sa tentokrát postavilo 45 družstiev (33 mužských a 12 zmiešaných). Konkurencia bola opäť o niečo ostrejšia, takže rekordné časy z roku 2012 boli v ohrození. Navyše proti predchádzajúcemu ročníku s nami hralo aj počasie (ak si odmyslíme silný vietor na hrebeni a občasnú hmlu).

K zmenám v pravidlách v roku 2013 nedošlo, po organizačnej stránke sme sa v roku 2013 snažili predovšetkým o posilnenie tímu dobrovoľníkov, rozšírenie vozového parku a rozšírenie ponuky občerstvenia, čo sa nám aj podarilo.

Priebeh pretekov bol rýchly, takže rekordy v oboch kategóriach boli prekonané o viac ako hodinu. V kategórii mužov po troch rokoch došlo k zmene na najvyššom stupienku bedne, keď s časom 13 hodín a 37 minút zvíťazili Ivan Mudroň a Patrik Hrotek. V kategórii zmiešaných družstiev si po víťazstvo dobehli Silvia Petrjanošová s Ľubom Okruhlicom s časom 17 hodín a 15 minút. O výsledkoch, ako aj detailnom priebehu pretekov, si môžete prečítať v reportáži na webe Hiking.sk.

Piaty ročník: 2014

Piaty ročník Nízkotatranskej stíhačky sa konal v dňoch 19.-20. júla 2014. Z Telgártu štartovalo 46 družstiev (35 v mužskej kategórii A a 11 v kategórii B, z toho 10 mixov a jedno ženské družstvo). Výzvou pre nich bola upravená trať NTS, na ktorej vďaka zahrievaciemu úseku do Šumiaca pribudli kilometre aj metre k celkovému stúpaniu. Táto zmena sa stretla s pozitívnym ohlasom aj vďaka atraktívnejšiemu výstupu na Kráľovu hoľu zo Šumiaca (napokon, kvôli stavu chodníkov z Telgártu na Kráľovu hoľu sme inú možnosť ani nemali).

Ďalšou podstatnou novinkou bol upravený systém eliminácie, kedy oproti minulému roku pribudla možnosť pre družstvá, ktoré dosiahli kontrolné stanovište na Čertovici v druhej polovici poradia, pokračovať ďalej na Chatu M.R. Štefánika a následne na Trangošku v rámci bonusovej trasy. Táto novinka pravdepodobne vďaka súhre viacerých faktorov (nový prvok v podujatí, počasie, zranenia) oslovila síce menší počet družstiev, ako sme očakávali, no s lepšou propagáciou a vychytaním niektorých múch ju zachováme aj pre ďalší ročník NTS v roku 2015.

Pozitívom bola aj spolupráca nadviazaná so skupinou ľudí starajúcou sa o zveľaďovanie útulne Andrejcová, ktorá priniesla bonusovú občerstvovačku priamo na trase NTS. Spolu s posilneným tímom desiatok dobrovoľníkov si tak mohli účastníci odniesť z Nízkych Tatier opäť intenzívne zážitky.

V kategórii mužov zvíťazil Zbyněk Cypra a Tomáš Svoboda (ADIDAS OUTDOOR TEAM) s časom 14 h 13 min. Na druhom mieste sa s časom 14 h 17 min umiestnilo družstvo Matúš Vnenčák – Peter Volnár (SALOMON SUUNTO/Horoklub UMB). Ako tretí dobehli na Donovaly minuloroční víťazi Ivan Mudroň a Patrik Hrotek s časom 14 h 46 min.

V kategórii zmiešaných a ženských družstiev na NTS 2014 zvíťazili Kristýna Skalická a Filip Šilar (ADIDAS OUTDOOR TEAM) s časom 16 h 5 min. Minuloročný rekord Silvie Petrjanošovej a Ľubomíra Okruhlicu prekonali napriek dlhšej trase o hodinu a 10 minút! Na druhom mieste sa umiestnili Silvia Petrjanošová a Mário Jakúbek (Nezávoslosť BA) s časom 17 h 19 min. Bronzovú priečku obsadila Zuzana Urbancová a Peter Valo s časom 18 h 12 min.

Tešíme sa na stretnutie s vami v roku 2015 na 6. ročníku Nízkotatranskej stíhačky.