Nízkotatranská stíhačka (NTS) sú preteky jednotlivcov v kategórii ultra trail s 98 km dlhou trasou vedúcou z horehronskej obce Telgárt na Donovaly hlavným hrebeňom Nízkych Tatier a polovičnou trasou, ktorá má cieľ na horskom priechode Čertovica. NTS je kvalifikačným pretekom pre známy Ultra-Trail du Mont-Blanc je certifikovaným pretekom ITRA.
Organizátorom podujatia Nízkotatranská stíhačka je:
Občianske združenie Time Out – OZ v spolupráci s STS HIKING, o.z. a Slovak Ultratrail.
Občianske združenie Slovak Ultratrail je od roku 2014 členom International Trailrunning Association:
Ako vznikla Nízkotatranská stíhačka
Nápad zorganizovať turisticko-bežecké preteky dvojčlenných družstiev celým hlavným hrebeňom Nízkych Tatier sa zrodil niekedy koncom roka 2008 v bratislavskom turistickom klube TK Filozof. Spočiatku sme ho však nebrali príliš vážne – uvažovali sme skôr o pokuse o non-stop prechod iba v rámci našej turistickej partie.
Keď sme však tento nápad spomenuli o čosi neskôr Ľubovi z Hikingu a Marmoťákom, myšlienka ich oslovila a tak sa zrodila spolupráca, ktorá vyústila do organizácie nultého ročníka Nízkotatranskej stíhačky v roku 2009. Nápad si ľudí získal predovšetkým vďaka tímovému duchu, keďže väčšina diaľkových pochodov – pokiaľ nám bolo známe – sa šla individuálne. Tak sa začal kolotoč vybavovania a príprav, ktorý sa nakoniec aj napriek zdržaniam skončil úspešne.
Nultý ročník: 2009
Dňa 4. júla 2009 sa na štart v Telgárte postavilo 48 ľudí (24 družstiev) odhodlaných popasovať sa so vzdialenosťou, prevýšením, prekážkami po ceste a predovšetkým so sebou samými. Aj vďaka počasiu, ktoré nám nad očakávania prialo, celá akcia až na niektoré menšie zakopnutia dopadla k celkovej spokojnosti účastníkov aj organizátorov. Väčšinou pozitívne ohlasy, ale aj dobre mienená kritika nás presvedčili, že má zmysel zorganizovať akciu aj naďalej, a to vo väčšom (i keď obmedzenom) rozmere
Prvý ročník: 2010
Pre prvý ročník sme využili skúsenosti z roku 2009 a snažili sme sa o nápravu niektorých nedostatkov (napr. sme posunuli štart o 2 hodiny skorej, posilnili sme kontrolu na Kráľovej holi, zlepšili sme systém registrácie a prezentáciu, no hlavne sa nám podarilo zdvojnásobiť počet štartujúcich družstiev). Na štarte sa v júli 2010 zišla výrazne silnejšia konkurencia, čo sa odrazilo aj v zlepšených časoch a niekoľkonásobne vyššom počte družstiev, ktoré dokončili celý pretek. Aj prvý ročník bol pre nás – organizátorov veľkým poučením a do ďalšieho sme šli hlavne s cieľom vychytať niektoré odhalené nedostatky, ale hlavne pozdvihnúť celkovú úroveň a prestíž podujatia.
Druhý ročník: 2011
Druhý ročník NTS sa konal v dňoch 9.-10. júla 2011. Na štart sa postavila opäť o niečo “nadupanejšia” konkurencia, takže najlepšie časy z roku 2010 nemali šancu odolať náporu stíhačov (víťazi prebehli trasu za 15 hod 52 min). Z 24 dvojíc, ktoré pokračovali z Čertovice, do cieľa došlo 23.
Hlavnými zmenami oproti predchádzajúcemu ročníku boli prezentácia konajúca sa už v piatok večer (aj kvôli štartu už o 06:00 ráno), rozšírená ponuka občerstvenia na kontrolných stanovištiach, ale predovšetkým umiestnenie cieľa do pohostinných priestorov koliby DAMI’sport na Donovaloch, kde sa konalo aj ranné vyhlásenie víťazov. Účelom bolo zvýšiť komfort pretekárov po náročnom výkone.
O priebehu NTS 2011 si môžete prečítať v reportáži na webe Hiking.sk vrátane online spravodajstva, ktoré bolo “v priamom prenose” uverejňované na webe na základe priebežných správ z pretekov.
Tretí ročník: 2012
Tretí ročník NTS sa konal v dňoch 14.-15. júla 2012. Znamenal opäť krok dopredu čo sa týka kvality zúčastnených družstiev a výkonov, taktiež však bol zatiaľ najviac poznačený počasím, ktoré nielen že odradilo niekoľko družstiev ešte pred štartom, ale prejavilo sa výrazne aj v večerno-nočnej časti NTS.
Hlavnou zmenou proti NTS 2011 bol ostrejší celkový limit (25 hodín) znamenajúci aj posun v limitoch pre jednotlivé kontrolné body. Tento ostáva platný aj pre ďalší ročník NTS. Vylepšením z hľadiska organizácie bolo organizačno-komunikačné centrum a pre účastníkov možnosť sprchy v cieli v priestoroch koliby DAMI’sport na Donovaloch.
O priebehu NTS 2012 si môžete prečítať v reportáži na webe Hiking.sk vrátane online spravodajstva, ktoré bolo “v priamom prenose” uverejňované na webe na základe priebežných správ z pretekov.
Štvrtý ročník: 2013
Štvrtý ročník NTS sa konal v dňoch 20.-21. júla 2013. Na ranný štart v Telgárte sa tentokrát postavilo 45 družstiev (33 mužských a 12 zmiešaných). Konkurencia bola opäť o niečo ostrejšia, takže rekordné časy z roku 2012 boli v ohrození. Navyše proti predchádzajúcemu ročníku s nami hralo aj počasie (ak si odmyslíme silný vietor na hrebeni a občasnú hmlu).
K zmenám v pravidlách v roku 2013 nedošlo, po organizačnej stránke sme sa v roku 2013 snažili predovšetkým o posilnenie tímu dobrovoľníkov, rozšírenie vozového parku a rozšírenie ponuky občerstvenia, čo sa nám aj podarilo.
Priebeh pretekov bol rýchly, takže rekordy v oboch kategóriach boli prekonané o viac ako hodinu. V kategórii mužov po troch rokoch došlo k zmene na najvyššom stupienku bedne, keď s časom 13 hodín a 37 minút zvíťazili Ivan Mudroň a Patrik Hrotek. V kategórii zmiešaných družstiev si po víťazstvo dobehli Silvia Petrjanošová s Ľubom Okruhlicom s časom 17 hodín a 15 minút. O výsledkoch, ako aj detailnom priebehu pretekov, si môžete prečítať v reportáži na webe Hiking.sk.
Piaty ročník: 2014
Piaty ročník Nízkotatranskej stíhačky sa konal v dňoch 19.-20. júla 2014. Z Telgártu štartovalo 46 družstiev (35 v mužskej kategórii A a 11 v kategórii B, z toho 10 mixov a jedno ženské družstvo). Výzvou pre nich bola upravená trať NTS, na ktorej vďaka zahrievaciemu úseku do Šumiaca pribudli kilometre aj metre k celkovému stúpaniu. Táto zmena sa stretla s pozitívnym ohlasom aj vďaka atraktívnejšiemu výstupu na Kráľovu hoľu zo Šumiaca (napokon, kvôli stavu chodníkov z Telgártu na Kráľovu hoľu sme inú možnosť ani nemali).
Ďalšou podstatnou novinkou bol upravený systém eliminácie, kedy oproti minulému roku pribudla možnosť pre družstvá, ktoré dosiahli kontrolné stanovište na Čertovici v druhej polovici poradia, pokračovať ďalej na Chatu M.R. Štefánika a následne na Trangošku v rámci bonusovej trasy. Táto novinka pravdepodobne vďaka súhre viacerých faktorov (nový prvok v podujatí, počasie, zranenia) oslovila síce menší počet družstiev, ako sme očakávali, no s lepšou propagáciou a vychytaním niektorých múch ju zachováme aj pre ďalší ročník NTS v roku 2015.
Pozitívom bola aj spolupráca nadviazaná so skupinou ľudí starajúcou sa o zveľaďovanie útulne Andrejcová, ktorá priniesla bonusovú občerstvovačku priamo na trase NTS. Spolu s posilneným tímom desiatok dobrovoľníkov si tak mohli účastníci odniesť z Nízkych Tatier opäť intenzívne zážitky.
V kategórii mužov zvíťazil Zbyněk Cypra a Tomáš Svoboda (ADIDAS OUTDOOR TEAM) s časom 14 h 13 min. Na druhom mieste sa s časom 14 h 17 min umiestnilo družstvo Matúš Vnenčák – Peter Volnár (SALOMON SUUNTO/Horoklub UMB). Ako tretí dobehli na Donovaly minuloroční víťazi Ivan Mudroň a Patrik Hrotek s časom 14 h 46 min.
V kategórii zmiešaných a ženských družstiev na NTS 2014 zvíťazili Kristýna Skalická a Filip Šilar (ADIDAS OUTDOOR TEAM) s časom 16 h 5 min. Minuloročný rekord Silvie Petrjanošovej a Ľubomíra Okruhlicu prekonali napriek dlhšej trase o hodinu a 10 minút! Na druhom mieste sa umiestnili Silvia Petrjanošová a Mário Jakúbek (Nezávoslosť BA) s časom 17 h 19 min. Bronzovú priečku obsadila Zuzana Urbancová a Peter Valo s časom 18 h 12 min.
Šiesty ročník: 2015
Šiesty ročník sa uskutočnil 18.-19.7.2015. Tento rok priebeh pretekov zdramatizovala rozsiahla búrková činnosť nad hrebeňom NT a prvýkrát v histórii sme museli preteky pozastaviť na 3h 17 min. Pretekári museli počkať na kontrolnom stanovišti Čertovica, resp. na chate M.R.Štefánika pod Ďumbierom. Z Čertovice napokon pokračovalo 21 dvojíc z 25 možných, 18 mužských a 3 zmiešané. Aj napriek sťaženým podmienkam v teréne sa pretekári hravo zmestili do limitu 26 hodín.
Najrýchlejšie hrebeň Nízkych Tatier prebehla česká dvojica Petr Žákovský – Stanislav Najvert. Trasu prešli za 16 hodín, 6 minút. Len o 4 minúty neskôr dobehli minuloroční víťazi, Zbyněk Cypra – Tomáš Svoboda. Na treťom mieste sa umiestnili – Ivan Mudroň – Martin Markech s odstupom 11 minút na víťazov. Ivan Mudroň sa umiestnil na niektorom z prvých troch miest tretí rok po sebe.
V kategórii zmiešaných družstiev zvíťazila slovenská dvojica Silvia Petrjanošová – Linda Beniačová. Silvia má za posledné tri roky na konte dvakrát prvé a raz druhé miesto. Celkový čas: 19h 12min. Na druhom mieste sa umiestnili Denisa Šulcová a Tomáš Kačmarčík, celkový čas 20h 2min. Tretia bola dvojica Zuzana Alexanderčíková – Marek Prachar, hrebeň prešli za 23h 25min.
Siedmy ročník: 2016
Siedmy ročník sa konal cez víkend 16.-17. júla 2016. Na štart v Telgárte sa postavilo 48 tímov zo 49 možných, z toho 35 mužských a 13 zmiešaných (z nich jedno čisto ženské).
Pretekári úspešne prebehli kontrolou v Šumiaci a pokračovali na hrebeň. Na Kráľovej holi ich však privítal silný nárazový vietor, dážď a zhoršená viditeľnosť. Mnohí sa z otvoreného terénu vedúceho ďalej na Orlovú vrátili s informáciou, že mali problém vo vetre vôbec stáť či chodiť, nieto bežať. Okrem iného boli pretekári v lesných úsekoch ohrození padajúcimi konármi či celými stromami. Podľa informácií zo SHMÚ malo takéto počasie, navyše s výdatnými zrážkami, trvať celý víkend. Preto sme o 7:45 rozhodli o zrušení pretekov.
Aj v týchto podmienkach bolo na hrebeni 8 tímov, z toho 3 zmiešané, ktoré z Kráľovej hole odišli ešte pred zastavením pretekov. Zastavili sa na útulni Andrejcová a pokračovali do sedla Priehyba, odkiaľ sa už presunuli pešo alebo autom do Heľpy. Návrat zo sedla Priehyba aj z Kráľovej hole skomplikovali padnuté stromy.
Napriek krátkemu priebehu pretekov sa nám podarilo úspešne otestovať automatickú časomieru, vďaka ktorej budú rýchlejšie informácie z terénu a dobrovoľníci na kontrolách i v cieli budú mať menej práce a viac sa budú môcť venovať pretekárom.
Ôsmy ročník: 2017
V sobotu 15.7.2017 o 5:30h odštartoval v Telgárte 8.ročník pretekov. Na štart tohto najstaršieho ultra-trailového podujatia na Slovensku sa postavilo 33 súťažných dvojíc.
Tento ročník mal kvôli zmene trasy prikázanej zo správy národného parku o niečo ťažšie parametre, konkrétne 105 km a 5740m. Pretekári to pocítili na prvej časti trasy, keď zo Šumiacu museli pokračovať na vrchol Kráľovej hole po účelovej komunikácii a asfaltovej ceste. Druhou, pozitívnou zmenou, bolo vynikajúce nové zázemie na Čertovici, v chatke Horskej služby, ktorú dostala do prenájmu partia z útulne Andrejcová.
Tento rok sme vypustili elimináciu na Čertovici, takže všetci, ktorí sa na to cítili, mohli pokračovať aj po druhej časti hrebeňa. Najrýchlejšie prebehla hrebeň Nízkych Tatier česká dvojica Zdeněk Hruška a Ondřej Tabarka, za 14h 42min. Na druhom mieste sa umiestnili slovenskí pretekári Ivan Mudroň a Patrik Hrotek s celkovým časom 15h 07min. Tretie miesto získali miestni pretekári z Telgártu a Pohorelej Vladimír Jambrich a Peter Kalman, celkový čas 15:41.
V kategórii zmiešaných družstiev sa na prvých troch priečkach umiestnili slovenské dvojice. Vyhrali Peter Mazán s Gabrielou Ambrušovou, hrebeň prebehli za 19h 39min. Druhí sú Ján Marko s Katarínou Markovou a celkovým časom 20:34. Na treťom mieste sa umiestnili Marta Hancková a René Mráz s časom 22:07.